Meet the Team

Position

Name

Co-ordinator Responsibilities

Head Teacher

Andrew Buxton

Co-Geography Lead

Deputy Head Teacher

Kerry Allsopp

Designated Safeguarding Lead

Personal Development, Attitudes and Behaviour Lead

Upper Primary Lead

Co-History Lead

Year 3 Teacher

Deputy Head Teacher

Lesley Gibson

Raising Achievement Lead

Assessment Lead

Lower Primary Lead

Chair of Maths Leadership Team

Year 2 Teacher

SENDCO

Lindsey Lewins

SENDCO

Equity and Diversity Champion

Year 6 Teacher

Equity and Diversity Lead

Rebecca Neadley

Equity and Diversity Lead

Pupil Premium Champion

MFL Lead

Year 4 Teacher

Research and Professional Development Lead

Claire Chappell

Research Lead

Professional Development Lead

ITT Mentor

Literacy Lead

Reception Teacher

Outdoor Play and Learning Lead

Jemma Gelder

Outdoor Play and Learning Lead

Looked After Children Designated Teacher

RE Lead

Year 1 Teacher

 

 

 

Head Teacher’s PA

Fiona Wilson

Head Teacher’s PA

Office Manager

Bursar

Marie Ridgill

Bursar

Assessment

Office Assistant

Jo Amery

School Meals

Clerk to Governors

EWO

Jean

EWO

Family Support Worker

Helen Barrett

Family Support Worker

Deputy Designated Safeguarding Lead

Site Supervisor

Luke Jeeves

Site Supervisor

 

 

 

EYFS Team

 

 

Nursery Teacher

Ellie Morgan

 

Reception Teacher (M-Th)

Claire Chappell

 

Reception Teacher (Tu-Fr)

Stephanie Garton

Co-Music Lead

Reception Teacher (M / Fr)

Lauren D’Arcy

 

Nursery Nurse

Sandra Parmley

 

Teaching Assistant

Rebecca Cox

 

Teaching Assistant

Christina Parnaby

 

Teaching Assistant

Carol Ridsdale

 

Teaching Assistant

Anne Sheppard

 

 

 

 

Year 1 Team

 

 

Year 1 Teacher

Jemma Gelder

OPAL Lead

Year 1  Teacher

Andrea Cassidy

Science Lead

Teaching Assistant

Tyla Jackson

 

Teaching Assistant

Carla Butler

 

Teaching Assistant (M – Th)

Emma Lister

FFT Wave 3 Intervention

 

 

 

Year 2 Team

 

 

Year 2 Teacher

Lesley Gibson

Deputy Head

Year 2  Teacher

Leanne Kitching

Co-History Lead

Year 2 Teacher (W)

Jess Wetherall

Co-PSHCE Lead

Teaching Assistant

Julie Ellis

 

Teaching Assistant

Sharon Deacey

 

Year 1 – 2 Intervention Teacher

Joanne Crowther

DT Lead

 

 

 

Year 3 Team

 

 

Year 3 Teacher (M-W)

Kerry Allsopp

Deputy Head

Year 3 Teacher

Darren Heath

PE Lead

Year 3 Teacher (Th- Fr)

Jess Wetherall

Co-PSHCE Lead

Teaching Assistant

Lisa Hedley

 

Teaching Assistant (M – W)

Michelle Bisby

 

Teaching Assistant

Claire Matthews

Forest School Lead

 

 

 

Year 4 Team

 

 

Year 4 Teacher (Mo – Tu)

Rebecca Neadley

Equity and Diversity Lead

Year 4 Teacher (We – Fr)

Kim Roe

Co-PSHCE Lead

Year 4 Teacher

Nichola Beresford

Art Lead

Teaching Assistant

Paulina Latifi

 

Teaching Assistant

Yvonne Duke

 

Intervention Teacher

Amy Smedley (Maternity Leave)

Co-Music Lead

 

Year 5/6 Team

 

 

Year 5 Teacher

Andy Littlefair

Computing Lead/ Website

Year 5/6 Teacher

Alicia Jude

Co-Geography Lead

Year 6 Teacher

Lindsey Lewins

SENDCO

Teaching Assistant

Amy Mosteckyj

 

Teaching Assisstant

Claire Bissett

 

Teaching Assistant

Sharon Clarke

 

Teaching Assistant

Nicola Parkin

OPAL Support

Year 6 Intervention Teacher (Tu – We)

Alana Isle

 

 

 

 

Speech  and Language Teaching Assistant

Helen Day

Speech and Language Champion

KS2 Maths Teaching Assistant

Rea Webster

Maths TA

 

 

 

Learning Support Assistants

 

 

LSA

Joanne Sinclair-Witton

 

LSA

Gemma Benson

 

LSA

Nicola Sheldon

 

 

 

 

Midday Supervisors

 

 

EYFS Midday Supervisor

Claire Kenny

 

KS1 Midday Supervisor

Anne Fisher

 

KS2 Midday Supervisor

Rachel Billington

 

 

Midday Supervisors supported at lunchtime by Teaching Assistants within each year group team.

Cleaning staff provided by Metro Clean (DMBC) and Kitchen staff and services provided by Doncaster Schools’ Catering.

 

Privacy Policy | Cookie Policy